دیــــدار
خوش آمدید 
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

وضعیت جغرافیایی : شهرستان مراغه در جنوب آذربایجان و در کنار دریاچه ارومیه و دامنه کوه 3750 متری سهند با آب هوای بسیار مطلوب و معتدل متمایل به سرد و نسبتا مرطوب در فاصله ۱۳۰ کیلومتری از طریق جاده آسفالته از تبریز واقع شده است . مراغه از دو ناحیه جلگه ای و کوهستانی تشکیل یافته است. و اختلاف ساعت مراغه با تهران ۲۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه است. این جلگه سرسبز دومین شهر بزرگ آذربایجانشرقی می باشد. وجود باغات زیاد که شهررا در محاصره خود قرار داده اند زیبایی خاصی به این شهرستان بخشیده و به باغ شهر ایران معروف ساخته است. این شهرستان درسال 87 به فرمانداری ویژه تبدیل گردید. وجود سد بزرگ خاکی علویان برروی رودخانه صوفی چای ، گذر رودخانه صوفی از مرکز شهر و پارک و فضای سبز داخل و اطراف آن که شهر را به دونیم تقسیم کرده زیبایی خاصی به این شهرستان بخشیده است.مراغه دارای شهرکهای متععد می باشد.که از آن جمله شهرک ولیعصر ، شهرک امام علی ، شهرک امام حسن ، شهرک گلشهر ، شهرک الاهیه و ...

صنعت مراغه : کاغذ سازی ، شیشه سازی ، تولید کربنات سدیم ، الکل سازی ، کنسانتره میوه، صنعت کشمش و صدور آن به کشورهای جهان علی الخصوص کشورهای اروپایی که بزرگترین مرکز صادر کننده خشکبار در ایران محسوب می شود ، دومین شهر فرش ابریشم دست بافت در ایران ، یکی از مراکز مهم کشاورزی در ایران وجود شهرک صنعتی از ویژگیهای دیگر این شهرستان می باشد.

شهرستان مراغه هم اکنون به فرودگاه ، راه آهن ، رادیو و تلویزیون مستقل مجهز است.و چندین هفته نامه محلی به عنوان رسانه در این شهر فعالیت دارند.

از نظر تاریخی  : مراغه به عنوان 10 شهر تاریخی ایران ثبت گردیده و قدمت آن به زمان قبل از میلاد مسیح می رسد. احتمال زادگاه زرتشت پیامبر و یکی از اقلیم چهارگانه ربع مسکون نیز به این شهر داده شده است. مراغه قبلا با نامهای ماراوا و ماراویا نیز شناخته می شده است اوج شهرت مراغه را می توان در دوره ایلخانی و پادشاهی هلاکو خان یافت که به عنوان پایتخت ایران زمین انتخاب شده بود. و دارای برجها ، گنبد ها، غارها ، وجود تپه های تاریخی ، معابد مذهبی ، زیارتگاهها ، مساجد تاریخی ، رصد خانه معروف خواجه نصیر و آبهای معدنی زیادی است وجود سه موزه تاریخی موزه تخصصی ایلخانی ، موزه سنگ نگاره ها و موزه شهدای جنگ تحمیلی ، که هم اکنون سالیانه باعث جذب توریستهای متعددی از سراسر ایران و جهان می باشد. وجود پنجمین منطقه فسیلی جهان، بزرگترین مرکز تحقیقفات کشت دیم خاورمیانه و مرکز تحقیقات اختر و فیزیک مراغه ، 12 دانشگاه ، این شهررا به یک مرکز علمی نیز تبدیل کرده است.

ویژگیهای مردمی : مردم مراغه به جهت داشتن دو حوزه علمیه ، عزاداریهای با عظمت محرم که به شهر حسینی در کشور معروف است ، مساجد متعدد به مردمی دینی و عبادی معروفند. مهمانپذیری و خوش خلقی که آمار مهاجرین به این شهر حاکی از آن است از دیگر ویژگی های مردم مراغه است.

 مفاخر و بزرگان :

عبدالقادر مراغی که هم اکنون آثار او قدیمی ترین آثار بجا مانده در موسیقی سنتی ایران به شمار می رود.

 اوحدی مراغی که دیوان جام جم او شهره آفاق می باشد و حافظ شیرازی خود را مرید او می داند.

خواجه نصیر الدین طوسی که بزرگترین کتابخانه آن زمان را دراین شهربنا نمود و بنیانگذار رصد خانه مراغه بود که رصد خانه سمرقند و چین به تبعیت از آن ساخته شد. و...

از مفاخر معاصر این شهر:

پرفسور قنادی پدر علم هسته ای ایران

دانشمندان مراغه ای که در آلمان و آمریکا و دیگر کشورها هم اکنون مشغول به تحققات هستند.

شاعر بلند آوازه ایران استاد حیدر عباسی .

شاعر مردمی و مذهبی ایران استاد کریمی مراغی.

شخصیت های برجسته سیاسی وکشوری و...

از این پس جهت آشنایی شما عزیزان در مورد زادگاهم مطالبی را با عنوان باغ شهر ایران در وبلاگ خواهم گذاشت .

امیدوارم سفری به این شهر زیبا و تاریخی داشته و لذت ببرید.

[ چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۷ ] [ ۱۱:۳۳ قبل از ظهر ] [ مقصود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مقصود زوار متولد 1361 شهرستان مراغه
کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی
مدیر کانون تبلیغاتی رنگین کمان
مدیرعامل موسسه فرهنگی تشریفاتی همایش سازان جام جم.
گرافیست ، مدرس کامپیوتر
داورومربی فدارسیون شنا،شیرجه و واترپلوی جمهوری اسلامی ایران
مدیر نمونه واخذ تندیس طلایی مدیران ارزش آفرین سال 91 کشور
مدیر نمونه سال 93 کشور و اخذ تندیس طلایی و گواهی مدیریت کیفیت و مشتری مداری از Alliance کانادا و دانشگاه امیرکبیر
اخذ گواهی QAM (ارزیابان خاورمیانه) مرکز تایید صلاحیت ایران (NACI)در سال 92
دارنده گواهی مدیریت راهبردی کسب و کارDBA & MBAازآکادمی Harvard cert آمریکا
دبیر اولین جشنواره غذای سالم سال91
وعلاقمند به هنر و ادبیات می باشم.اهمیت زیادی به مسائل اجتماعی می دهم و همه چیز را با منطق قبول می کنم .صداقت در گفتار و عمل به آن را سرلوحه خود قرار داده ام . به اعتقادات دینی خود (اسلام /شیعه) ایمان کامل دارم. وابسته به هیچ گروه سیاسی و فکری نیستم و فقط ایرانی مسلمانم . انتقاد و حقیقت گویی و ارائه راه حل را راهی بسوی کمال می دانم.
امکانات وب
ahang

فروش بک لینکطراحی سایتعکس